Uudised

Miks on D-vitamiin kasulik meestele?

Pinterest LinkedIn Tumblr

Colorado ülikooli teadlaste avastuse kohaselt aitab päikese käes viibimine ja D-vitamiini tarbimine blokeerida proteiini, mis põhjustab eesnäärmevähi kasvamist.

Ajakirjas Prostate avaldatud uuringu kohaselt aitab vitamiin D vähendada vähki põhjustavat põletikku kehas. Geen GDF-15, mida saab aktiivsemaks muuta D-vitamiini abil, aitab blokeerida proteiini NFkB, mis tekitab põletikku ja paneb vähi kasvama. Katsed näitavad, et kui eesnäärmevähi rakud puudutavad kokku D-vitamiiniga, piirab see rakkude kasvu.

Siiski − pole tõestatud, et D-vitamiin aitaks eesnäärmevähki ennetada, ütleb Colorado vähikeskuse teadur James Lambert, kelle sõnul sooviti eelkõige teada, milliseid geene vitamiin sisse või välja lülitab eesnäärmevähi puhul.

Nimetatud proteiini kasvu vähendamiseks ja peatamiseks on teadlased teinud rohkelt tööd. Praeguse uuringu abil on võimalik teha edasisi katseid, nägemaks, kas geen GDF-15 on koostöös vitamiiniga D kasulik ka teiste vähitüüpide puhul.

Tulevikus võidakse seega eesnäärmevähiga patsientide ravis kasutada D-vitamiini.

Tuletame meelde, et D-vitamiini defitsiit võib põhjustada nii südamehaiguste riski kui vähendada täiskasvanutel kognitiivseid oskusi, niisamuti ka vähi teket.