Uudised

Karastusjoogid kiirendavad vananemist sama palju kui suitsetamine

Pinterest LinkedIn Tumblr

Kuigi kõik Raudse Tervise lugejad peaksid teadma, et suhkrurikkad joogid ei kuulu tervislikku menüüsse, tasub teada ka seda, et igapäevane limpsilembus võib sinu rakke muuta vanemaks lausa kahe aasta võrra.

Väljaandes American Journal of Public Health avaldatud artiklis kirjutab uuringu autor Elissa Epel, California San Francisco ülikooli psühhiaater, et soovis uurida, kuidas on seotud karastusjoogid haigustega, nagu diabeet, südamehaigused, rasvumine ja isegi surm. Epel võttis luubi alla telomeerid − DNA ahela piirkonna, mis asub kromosoomi otstes ja mille ülesandeks on kaitsta kromosoomi otsi kahjustuse eest. Lühikesi telomeere seostatakse näiteks lühema elueaga, stressi, südame-veresoonkonna haiguste, diabeedi ja vähiga.

Epeli tiim uuris 5309 täiskasvanud inimese andmeid 14 aasta tagusest ajast ja avastas, et neil, kes jõud palju suhkrurikkaid jooke, olid ka lühemad telomeerid. 0,3 liitri suhkrujoogi joomine päevas lisas vananemisele 1,9 aastat. 0,6 liitri joomine päevas lisas vananemisele 4,6 aastat. Täpselt sama seos on varasemalt seotud ka telomeeri pikkuse ja suitsetamise vahel.

“Äärmiselt suur kogus suhkrut, mida oma kehasse laseme sekundite jooksul, kui joome limonaadi, on ainevahetusele mürgine,” lisas Epel.

Epel ja tema tiim ei leidnud seost dieetjookide ja telomeeride pikkuse vahel, niisamuti suhkrurikkate mahlade puhul, mis oli naise sõnul üllatav. Küll aga eeldas Epel, et tulemused erineksid arvatavasti, kui vaadeldaks tänapäevaseid andmeid. Esimese uuringu ajal ehk 14 aastat tagasi joodi palju vähema suhkruga jooke, suhkrut sisaldasid peamiselt limonaadid. Praegu aga leidub sama palju suhkrut ka mahlades ja mujal.