Uudised

INFOGRAAFIK: rasvumisest on saanud suurem probleem kui nälg

Pinterest LinkedIn Tumblr

Vaeste ehk kolmandate riikide elanikud vaevlevad jätkuvalt alatoitumise ja nälja käes, kuid mis puutub rasvumisse, on lõhe rikaste ja vaeste riikide vahel vähenenud − üleilmastumise tõttu on viimase kahe kümnendi jooksul saanud rasvumisest oluline faktor surmades.

Üle maailma laienevatel kiirtoidukettidel on oma osa rasvumise “viimises” riikidesse, mille elanikel ei ole raha, et osta tervislikku toitu. Odav kiirtoit on asendanud tihti kohaliku toidukraami, kuna burger ja friikartulid lähevad vähem maksma kui juur- või puuviljad.

Aastal 2012 vahendas CNN, et probleemseid noori (10 kuni 24 eluaastat) on maailmas ligikaudu 1,8 miljardit, mis on ajaloo kõrgeim arv. Arenguriikide noori puudutav statistika on seni olnud puudulik või sootuks olematu. Statistika alla kuuluvad nii enesetapud, narkomaania kui ka toitumisprobleemis. Aina saatuslikumaks saavad noortele kõrge suhkru-, rasva- ja soolasisaldusega toidud, mis põhjustavad ülekaalulisust ning rasvumist. Oma osa on ka tubakafirmadel, mis arengumaades halastamatut promo oma toodetele teevad, eriti just teismeliste tüdrukute seas.

Praeguse seisuga on maailmas 1,46 miljardit ülekaalust täiskasvanut ehk rohkem kui alatoitunuid, keda on keskmiselt 805 miljonit. Viimase 30 aastaga on rasvunute arv kolmekordistunud.

[A4]Obesity-vs-Hunger