Uudised

60 PÄEVA “TERVISLIKUL” TOIDUL: tulemuseks maksa rasvumine, psüühilised probleemid

Pinterest LinkedIn Tumblr

Kümme aastat tagasi esitles Morgan Spurlock filmi “Super Size Me”, kus elas kuu aega vaid McDonald’si toidul. Nüüd tegi mees uue katse, sel korral aga suhkruga.

Filmis “The Sugar Film” elab austraallasest näitleja Damon Gameau 60 päeva n-ö tervislikult madala rasvasisaldusega toidul, mille suhkrusisaldus on kõrge. Tulemused on šokeerivamad, kui võinuks arvata.

Juba kolme esimese nädalaga tundis Damon end halvasti, oli uimane ja ärritus kergesti iga asja peale. Arsti juurde minnes selgus ka jube tõsiasi − tekkimas oli maksa rasvumine.

“Ma ei joonud limonaadi, söönud šokolaadi, jäätist ega kondiitritooreid. Kogu suhkur pärines toitudest, mida peetakse tervislikuks, nagu madala rasvasisaldusega jogurtid, müslibatoonid, helbed, mahlad, spordijoogid,” rääkis Damon väljaandele Sunrise. Dieedipidamise ajast meenub Damonile veel, et ta ei tundnud kunagi täiskõhutunnet.

“Tervislikesse” toitudesse peidetud suhkrul oli kahjulik toime nii Damoni füüsilisele kui vaimsele tervisele.

Kuigi väliselt Damoni mõõdud oluliselt ei muutunud, suurenes siseorganite ümber olev rasv just kõhupiirkonnas ning mehele teatati, et ta on teel rasvumiseni. Ka tema vaimne seisund nimetati ebastabiilseks.

Damoni päevane tarbitav suhkrukogus tõusis lõpuks 40 teelusikani ehk vaid veidi rohkem kui keskmisel teismelisel üle maailma. Soovitatav päevane kogus on aga meestel üheksa, naistel kuus teelusikatäit. Nüüd usub näitleja, et toidukaupade sildid on meelega ebaselgeks tehtud ning tarbijad peaksid teadma, et iga neljas gramm suhkrut võrdub teelusikatäie suhkruga.

Filmitegijad ei ütle, et inimesed peaksid suhkrust loobuma, vaid pigem olema teadlikud, kuna 80 protsenti meie töödeldud toidust sisaldab suhkrut. Kui see suudetaks eemaldada, oleks see esimene samm muutuseni, ütleb Damon.

Damoni nn viimane õhtusöök koosnes 40 teelusikatäiest suhkrust ehk keskmise USA koolilapse lõunakarbis leitavatest toiduainetest. Selles olid näiteks: mahlajoogid, müslibatoon, jäätee, multivitamiinimahl, rosinasai, smuuti ja madala rasvasisaldusega jogurt.