Artiklid

Mõtted Edukast Eestist ja Selleni Jõudmisest

Pinterest LinkedIn Tumblr

Selleks, et võtta mingi uus suund, peaks enne vaagima, millises olukorras me praegu oleme. Eesti majandusel läheb pealtnäha hästi- pürgime viie rikkama riigi hulka. Aga mis hinnaga? Vaadates inimlikke, mitte majanduslikke näitajaid, tundub Eesti olukord halb.

Külalisartikli autor: Janno Joona

Euroopa Narkootikumide ja Narkomaania Seirekeskuse andmetel on Eestis kolm korda rohkem süstivaid narkomaane kui Euroopas keskmiselt, me tarbime aastas alkoholi 10,6 liitrit elaniku kohta, Eesti kuulub suurima enesetapuriskiga maade hulka ning meie elanike arv kahaneb hirmutava kiirusega. Me oleme kihistunud, ületöötanud, üksteise peale tigedad ja omadega puntras- me oleme õnnetud. Aga mis oleks, kui keeraks selle kõik õige pea peale? Keerame kõik oma nõrkused tugevusteks! President Ilves rääkis oma aastalõpuintervjuus muuhulgas ka sellest, et me ei tohi anda voli tüdimusele ja väsimusele, mis muutub kibestumiseks ja lõpuks vihaks, millega mürgitame meid ümbritsevaid. Rohkem õigus ei saagi olla! Kuid see, et öelda masenduses inimesele, et hakka rõõmsaks, on sama hea, kui öelda uppujale, et hakka ujuma.

Kui me tahame midagi muuta, siis peame aru saama, mis on see põhjus, miks asjad hetkel just niiviisi on. Mis on need biokeemilised põhjused, miks me masenduses oleme. On see D-vitamiini, magneesiumi või hoopis dopamiini puudus? Inimene on biokeemiline olend ja tema heaolu sõltub sellest, kuidas ta selle keemia eest hoolt kannnab.

On olemas kaks maailma – sisemine ja väline. See, millise maailma me enda ja teiste jaoks kujundame, oleneb sellest, kuidas me maailma enda sees tajume. Kui me müüme endale idee, et olulised ei ole asjad, vaid tervis, au, väärtused – siis me muudame enda sisemaailma ja tasapisi ka välist. Kui me ei pea enam cool’iks uue Aasia tööjõudu ära kasutades toodetud nutitelefoni omamist, vaid Eestis tervislikke vahendeid kasutades toodetud sooja kampsuni kandmist, siis olemegi teinud mõtteviisi muutuse. Paljud eestlased on seda juba teinud. Meil on palju mahetootjaid ja ka -tarbijaid. Eesti kuulub mahepõllumajandusliku maa osatähtsuse poolest Euroopa Liidu esiriikide hulka, sest tervelt 18 protsenti Eesti põllumajandusmaast majandatakse mahepõllumajanduse reegleid järgides. Ja just seda on meil võimalik ka maailma viia, sest nõudlus on olemas ja see on üha suurenev!

Maailm vajab positiivset muutust, haiguste lõpetamist, positiivset energiat ja rahulolu! Selleks peame aru saama, et tervislik ja loodusega kooskõlas elamine on cool! See on vinge ja lahe ja inspireeriv! Cool ei ole see, et filmikangelase kombel tõmmata suitsupakist arutul kombel tõrva endale kopsu ja pärast seda välja läkastada. Või süstida Balti jaamas keemiat endale veeni, nii et sooned mustad. Lahe on hoopis võtta suusad, teha üks ring metsavahel, minna ilusasse palkmajja saunatama ja naerda südamest sõpradega sealsamas sauna eesruumis. Süüa kõrvale puhtast veest püütud kala või proovida kellegi kodus aetud kombuchat. See on see, mis paneb inimest tundma, et ta kuulub kuhugi!

Kõik on kinni pakendis

Eestil on kasutada kõige väärtuslikum ressurss maakeral – rikkumata loodus. Ja nüüd tuleb see tooteks muuta ning sihtgrupile maha müüa. Meie sihtgrupiks ongi needsamad inimesed, kes on juba aastakümneid elanud väliselt steriilset elu, kuid tarbinud keemiat ja toitu, mis nende tervisele ja õnnelikkusele on väga halvasti mõjunud. Ülekaalulisus, südamehaigused, kroonilised haigused, depressioon – need on kõik tänapäeva tsivilisatsiooni poolt loodud modernsed mured, mis ei ole geneetilised. Meie tugevad esivanemad, kes metsas elasid, ei surnud diabeeti, neil ei olnud südamehaigusi või Parkinsoni tõbe. Kui vaadata inimese primaarvajadusi ja võrrelda eelmainitud nutitelefoni ja tervist, siis kumba vajame rohkem? Me ei pea tervise taastamiseks kolima tagasi kuuseokstest onni, kuigi vahel võiksime seda ka proovida. Aga me saame toota imelist toitu ja huvitavaid tehnoloogilisi lahendusi, millele panna peale bränd: Made in Estonia – the Country of Organic Beauty.

Looduslähedane elu ei pea olema eidekeste, taadikeste ja metsahaldjate eluviis. See võibki olla lahe ja moodne – sest looduslähedus toob selle, et inimene on terve ja näeb hea välja. Ja kes meist ei tahks hea välja näha? See märk garanteeriks selle, et meie toit ei ole toodetud kahjulikke kemikaale nagu näiteks Roundup, kasutades; meie toodete tegemisel ei ole rikutud loodust ja me oleme hoidnud konservatiivset joont, hoidumaks võtmast kasutusele uusi tehnoloogiaid, mis ei käi loodusega kooskõlas, nagu näiteks geneetiliselt muundatud toidud. Sest loodust ei saa lollitada.

Hakkame tegelema biohäkkimisega

Hakkame enda olukorda parandama läbi enda tervise ja õnneseisundi jälgimise ning naturaalsete valikute tegemise. Paljud kroonilised haigused, depressioon ja muud tervisehädad on muudetavad looduslikke vahendeid kasutades. Kaasaegne meditsiin on keskendunud haiguse sümptomite, mitte põhjuste ravimisele. Eesti peaks selleks, et meie elanikud oleksid edukad, õnnelikud ja terved, võtma riikliku funktsionaalse meditsiini suuna. See tähendab, et inimest tuleb vaadata kui tervikut ja mitte teda tema haigusest eraldada. Haigusi tuleb ennetada. Me saame luua uusi kvaliteetseid tervist ja meeleolu parandavaid tooteid, mis on tehtud huvitavate tehnoloogiate abil. Meie toodetud toit ja tarbeesemed ei pea olema hinnalt odavad, sest inimesed seavad enda prioriteedid nii või naa. Küsimus on lihtsalt selles, kas meie elu teeb kvaliteetsemaks uus riidehilp või äkki hoopis üks valgust kiirgav ning head tuju toov lamp kirjutuslaual, millest presidentki intervjuus rääkis. Just see prioriteet tulebki esmalt meile endile ja seejärel välisturgudele maha müüa. Ja miski ei tee seda paremini, kui näidata positiivset muutust meie enda peal.

Meil on võimalus luua legend!

Me praegune olukord on sitt ja just see ongi meie tuleviku väetis! Tegelikult on see suurepärane võimalus. See on ideaalne võimalus meid turundada ning jutustada lugu sellest, kuidas üks väike, vihane ja killustunud ühiskond, kes oli lagunemise äärel, võttis ennast kokku ja muutis ühise eesmärgi nimel ennast ning seejärel maailma! See on võimalus luua üks tõeline legend sellest, kuidas me olime haiged, tülis, sihitud ja kuidas sellest kõigil ükskord kõrini sai! Ning milline imeline asi sellest muutusest sündis. See on lugu, mida saaks pajatada 10 aasta pärast välismaalastele, kes küsivad: “Kuidas teil seal Eestis siis selline mõte tuli, et hakkame neid imeaitsvaid maailmakuulsaid ilma suhkru ja lisaaineteta snäkke tootma?” Me ju kõik tajume, et eestlane on tegelikult loodusrahvas. Veel me oleme seda ja nüüd on viimane aeg seesama loodus maailma viia. Sest sihtgrupp, kellele seda pakkuda, karjub juba ahastuses muutuse järgi.